Kate Beckinsale-Anna Valerious
Kate Beckinsale 1973. július 26-án született Londonban. Szülei is színészek voltak, anyja, Judy Loe főleg tévéfilmekben szerepelt, apja, Richard szintén tévésorozatok révén vált népszerűvé. Kate csak hatéves volt, amikor apja tragikus hirtelenséggel elhunyt. Az éppen iskoláskorba lépett kislányt nagyon megrázta szeretett apja elvesztése, hiába vigasztalta burmai származású nagyapja, a gyerek nem hitt a lélekvándorlásban. Anyja beíratta egy magániskolába; Kate jól tanult, balettozott is, és minden rendben ment egészen addig, amíg három év múlva anyja össze nem költözött Roy Battersby rendezővel. Kate nyugalmas életének vége szakadt, ugyanis Battersby mellett annak lányával és négy hangos fiával is meg kellett osztania otthonát.
Anorexia és irodalmi sikerek
|
|
|
A diszkó végnapjai |
Bár anyja élettársa megszerette, Kate még mindig nem tudta elfogadni apja elvesztését, ezért anorexiás lett, amelytől ötéves kezelés alatt sikerült megszabadulnia, de különben jól érezte magát, füstölt, mint a gyárkémény, és tombolt benne a kreativitás. Nagyon büszke volt rá, hogy egy napon született Junggal, Aldous Huxleyvel és George Bernard Shaw-val. Tizenévesen kétszer is első díjat nyert a W. H. Smith könyvkereskedő által fiatal írók számára meghirdetett versenyen. De az irodalmi siker nem elégítette ki, ugyanis gyakran megkérdezték tőle, nem akarja-e színész szülei nyomdokait követni. Az egyébként is színházrajongó Kate úgy döntött, megpróbálkozik a színjátszással is. A lehetőség tálcán érkezett: először a Channel 4 harminc perces rövidfilmjében, a Rachel's Dreamben szerepelt, majd Judy Davis és Sam Neill mellett feltűnt a One Against The Windben, amely a második világháború alatt játszódik. Davis vöröskeresztes nővért alakított benne, aki segít a szövetségeseknek a megszállt Franciaországban, Kate a lányát játszotta, aki színlelt viszonyba bonyolódik egy náci tiszttel.
Színpad után Kenneth Branagh hívása
|
|
Sok hűhó semmiért: Robert Sean Leonarddal |
|
Beckinsale megkedvelte a színészetet, de úgy érezte, még tanulnia kell, ezért ahelyett, hogy a színművészeti főiskolát választotta volna, beiratkozott az oxfordi New College francia és orosz irodalom szakára. De a színjátszást sem hanyagolta el, gyakran szerepelt az egyetemi színjátszó körben, Arthur Miller Pillantás a hídról című drámájában különösen emlékezetes alakítást nyújtott. Így tehát roppant elfoglalt volt, a fiúkra nem is maradt ideje, de amikor egyik évfolyamtársával, Edmund Moriartyval forró színpadi csókot váltott, az érzelmek túlterjedtek a színdarabon, és a fiatalok egy darabig együtt maradtak. Kate azonban tovább akart lépni a színészi pályán, és szerencséjére megkapta Hero szerepét Kenneth Branagh Sok hűhó semmiért című modern Shakespeare-feldolgozásában. Kate nagyon örült, hogy Keanu Reeves, Denzel Washington és Emma Thompson mellett játszhat. A filmet 1992 nyarán Toszkániában forgatták, az egyetemista Beckinsale tehát ki tudta használni a nyári szünetet.
|
|
|
Börtönpalota |
1993 húsvétjára is hasonló programot talált magának, Gabriel Axel Prince Of Jutlandjában szerepelt, amelyet Koppenhágában forgattak. A rendező ugyanis úgy döntött, hogy Hamlet történetének újrafeldolgozását eredeti helyszíneken veszi fel. Gabriel Byrne, Helen Mirren és Christian Bale társaságában Kate-nek megint lehetősége volt arra, hogy ellesse a mesterfogásokat tapasztaltabb kollégáitól. A következő nyári szünetben Beckinsale megint forgatott az Uncovered című thrillerben játszott, majd az Anna Lee tévékrimi-sorozat első epizódjának vendégszereplője volt. Harmadik egyetemi évét Beckinsale Párizsban töltötte. Élvezte a szabadságot, és örült, hogy kiszabadult a számára már unalmassá vált oxfordi légkörből, ráadásul megkapta a Marie-Louise Ou La Permission főszerepét, majd jelentkezett a BBC produkciójában készülő Cold Comfort Farm egyik szerepére, de túl fiatalnak találták rá... Kate azonban nem adta fel, levelet írt John Schlesinger rendezőnek és kérte, ha újra Párizsban jár, készítsen vele még egy próbafelvételt. Az elszánt ifjú színésznő sikerrel járt, 1994 tavaszán hamar letette a vizsgáit, és máris a kamera előtt állt Ian McKellannal és Rufus Sewell-lel. A filmet Amerikában is bemutatták, így Kate a tengerentúlon is kezdett ismertté válni.
Testdublőrtől Pearl Harborig
|
|
Emma |
|
És elege lett a tanulásból is, úgy döntött, csak a színészettel foglalkozik. Visszatért Angliába, csatlakozott Thelma Holt társulatához, és Csehov Sirályával turnézott az országban. Közben kapott néhány szerepajánlatot, de nem tetszettek neki, mert lassan elege lett abból, hogy ártatlan ifjú lányokat alakítson, így örömmel fogadta Lewis Gilbert felkérését, aki a Megkísértve című thrillerében ajánlott neki szerepet. Kate partnere Aidan Quinn és Anthony Andrews volt, velük nem volt gondja, sem a kísértethistóriával, annál inkább a meztelenséggel és a szexszel, amelynek éppen csak előfordult a filmben, de Kate testdublőrt kért... és meg is kapta. 1996-ban Jane Austin Emma című regényének filmváltozatában a címszereplőt, Emma Woodhouse-t alakította, majd a Kóklerek következett, amelyben Georgie, az emberbarát művészt keltette életre.
|
|
Pearl Harbor: Ben Affleckkel |
A filmezés mellett maradt ideje a magánéletre is, Michael Sheen színésszel kölcsönösen kiszemelték egymást, s 1999-ben megszületett a lányuk, Lily. A pár nemsokára Amerikába költözött, a Los Angeles-i Venice Beach-en béreltek lakást. Kate nagy lehetőséget kapott, amikor Charlize Theron inkább a Sweet November című mozit választotta, így ő kapta meg a Ben Affleck által alakított pilóta szerelme, Evelyn Johnson nővér szerepét a Pearl Harborban.
Budapesti rendezői csókok
|
|
Underworld |
| Rögtön ezután John Cusackkal játszott a Szerelem a végzetenben, élettársa, Michael Sheen pedig vigyázott a lányukra. De hamarosan bébiszittert kellett keríteni, ugyanis mindketten szerepet kaptak Len Wiseman Underworld című filmjében, amelynek egy részét Budapesten forgatták. Kate egy kifinomult vámpírt alakít benne, aki a Halálhozó Harcosok rendjének, a vámpírok elit osztályának magas rangú tagja. Az a megbízatása, hogy lycanokat addig üldözze, amíg a faj teljesen ki nem hal. - Selene kegyetlen vadsága személyes természetű - mondta Beckinsale. - Selene, mint figura, nagy mértékben a háborúban gyökerezik. A motivációja rendkívüli mértékben érzelmeken alapul, mert elvesztette az egész családját, akiket a lycanok öltek meg. A munkája során az egyetlen percre sem szűnő bosszúvágy fűti. Élete társa és filmbeli partnere, Michael Sheen cseppet sem gyanakodott, amikor Kate gyakran vonult félre a rendezővel megbeszélni a jeleneteket, majd a forgatás befejezése után a The Daily Mailben látott egy képet, amelyen gyermekének anyja Len Wisemannal csókolózik. A brit színész nem így képzelte egy hétéves kapcsolat végét, hazatért Angliába, ahol rögtön Tony Blair bőrébe bújhatott a The Deal című tévéjátékban.
Harc Drakula ellen
|
|
|
Van Helsing | Kate pedig a románc mellett tovább dolgozott, a Van Helsingben Hugh Jackman mellett mozgalmas szerepet kapott. - Imádom az olyan akciófilmeket, ahol a lányoknak is komoly szerep jut - mesélte. - Sajnos ebben a műfajban nagyon ritkán fordul elő, hogy egy nő nemcsak díszlet, hanem tényleg komoly tennivalója akad. A mi esetünkben Anna, a hősnő nem tétlen leányka, mert valóságos vendettát fogadott Drakula ellen. Évszázados családi átok a tét - ha nem öli meg Drakulát, a családja örökre a purgatóriumban ragad. Az is nagy erénye a sztorink, hogy Anna nem válik Van Helsing egyszerű fegyverhordozójává, hanem mindvégig erős és önálló karakter marad. A magánéletben azonban rövidesen feladja önállóságát, mivel házasságot terveznek Wisemannal, csak egyelőre nem tudnak időt szakítani a Kate által áhított romantikus ceremóniára. A leendő férjet nem zavarja, hogy Beckinsale láncdohányos, nem hord alsóneműt, és gyomorfekélye van. Hiába, a szerelem mindent legyőz - nem csak a moziban...
Kate Beckinsale ismertebb filmjei:
Sok hűhó semmiért (Much Ado About Nothing, 1993) Lóhalálában (Uncovered, 1994) Megkísértve (Haunted, 1995) Kóklerek (Shooting Fish, 1997) Emma ( Emma, 1997) A diszkó végnapjai (Last Days of Disco, 1998) Börtönpalota (Brokedown Palace, 1999) Az aranyserleg (The Golden Bowl, 2000) Pearl Harbor - Égi háború (Pearl Harbor, 2001) Szerelem a végzeten (Serendipity, 2001) Underworld (Underworld, 2003) Van Helsing (Van Helsing, 2004) |